مولاوردی در همایش به سوی جهانی عاری از خشونت علیه زنان: خشونت علیه زنان پدیده جهانی است پیشنهاد ایجاد مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان در برابر خشونت با همکاری معاونت امور زنان و خانواده از دیگر اقدامات انجام شده در دولت فعلی است که منتظریم در دستور کار کمیسیون لوایح دولت قرار گیرد.

پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده: همایش "جهانی عاری از خشونت علیه زنان" پنجشنبه شب گذشته، به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان های خارجه دانشگاه آزاد اسلامی  مشهد و جمعی از وکلای زن کانون وکلای دادگستری استان و فعالان اجتماعی برپا شد.

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در  این همایش گفت: امروز علی‌رغم همه تحولات جهان به ویژه در حوزه فناوری های نوین، ارتباطات و اطلاعات، به نظر می‌رسد آنچه که تغییری نکرده است، میزان اعمالی است که با عنوان خشونت علیه زنان رواج دارد.
وی افزود: هم‌اکنون در جوامع توسعه‌یافته و در حال توسعه شاهد این پدیده جهانی هستیم، پدیده‌ای که مرزهای جغرافیایی، اجتماعی و اقتصادی را در نوردیده و نه تنها از زندگی زنان رخت بر نبسته بلکه اشکال آن فرق کرده و در همه جا نمود دارد.
وی ادامه داد: طبق آمار از هر سه زن یک نفر در مقطعی از زندگی خود از طریق خشونت فیزیکی، جسمی و روانی و جنسی از تجاوز و خشونت خانگی گرفته تا آزار و توهین در محل کار و تهدید در فضای مجازی رنج می برد.
وی تصریح کرد: این پدیده به حدی گسترده است که از عام‌ترین انواع نقض حقوق بشر  محسوب می‌شود و مانعی در رشد و امنیت و صلح به حساب می‌آید و ریشه اصلی آن ساختارهای مردسالارانه جوامع است. این مسأله مشخصا از خانواده که نخستین مکان آغاز خشونت است شروع می‌شود، افراد خشن امروزی، کودکان قربانی و یا شاهدان خشونت دیروز هستند.
وی گفت: واقعیت دیگر اینکه برخی موارد خشونت علیه زنان معمولا گزارش نمی‌شوند و وقتی موارد آن گزارش نشود بالطبع در آمارها هم لحاظ نمی شود. البته در اکثر کشورها اراده ای هم جهت مقابله با این مسأله وجود ندارد، لذا آمار معتبری برای مقابله با این امر در دسترس نیست.
ایشان با اشاره به سخنان دبیرکل سازمان ملل پیرامون مقابله با خشونت گفت: در واقع امروز مسوولیت پیشگیری و مقابله با آن متوجه همه افراد و مشارکت همه اقشار و بخش ها است.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: باید تلاش کنیم همبستگی جهانی و ملی ایجاد شود، به ویژه از سوی نیمی از جمعیت جهان، یعنی مردان، برای حمایت از نیمی دیگر که زنان هستند.
وی ادامه داد: تا زمانی که این همکاری و مشارکت ایجاد نشود، روند رو به رشد خشونت علیه زنان ادامه خواهد داشت و ما شاهد قطع این فرآیند نخواهیم بود.
ایشان با بیان اینکه افکار و سنت‌هایی که این خشونت‌ها را تشویق، انکار و یا تحمل می کنند از دیگر مباحثی است که باید متوقف شود، افزود: باورهای غلط باید شکسته شود و حرکت به سمت یک برنامه‌ریزی درست آغاز گردد.
وی ادامه داد: با وجود کنوانسیون‌ها، اسناد و قوانین جهانی مختلف در حوزه مقابله با خشونت علیه زنان، این موارد تاکنون کارآیی لازم را نداشته و مشارکت و اجماع همگانی در این زمینه ضروری است.
وی با بیان اینکه مقابله با این پدیده عزم ملی می طلبد، گفت: در قبال خشونت علیه زنان همه اعم از آموزش و پرورش ، آموزش عالی ، رسانه ها ، دستگاه ها و غیره مسوول هستند و همه باید در یک برنامه مشترک این پدیده را هدف قرار داده، به نتیجه برسانند.
وی در این همایش در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه رفع خشونت علیه زنان گفت:

از زمانی که اولین بار در سال 70 اولین دفتر امور زنان در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی شکل گرفت موضوع زنان و خشونت علیه آنان در دستور کار قرار گرفت.آن زمان بعد از اجلاس پکن برنامه عمل ملی زنان نوشته شد که یکی از مباحث آن خشونت بود و برنامه عمل سه ساله مربوطه هم تدوین شد، اما با جابه جایی دولت به آن عمل نشد.

در دولت اصلاحات کمیته ملی امحای خشونت علیه زنان در مرکز مشارکت زنان تشکیل شد و پس از جلسات متعدد به ضرورت انجام یک بررسی و پژوهش کلی در کشور در خصوص خشونت علیه زنان، رسیدند.
در آن زمان پروژه ملی بررسی اشکال خشونت خانگی،  در 28 استان کشور توسط وزارت کشور و دانشگاه‌های سراسر ایران انجام شد که نتیجه این طرح، 32 جلد کتاب است.
به گفته وی، از این تعداد 28 جلد مربوط به گزارش‌های مراکز استانی است، سه جلد آن به وضعیت خشونت خانگی از دیدگاه زنان به عنوان قربانی پرداخته شده است و یک جلد هم گزارش وضعیت خشونت خانگی از دیدگاه مردان به عنوان عاملان خشونت می‌باشد.
وی افزود: این طرح و بررسی در سطح ملی انجام شد و با اتمام دوره دولت هشتم این گزارش‌ها کنار گذاشته شد و مورد استفاده دولت نهم و دهم قرار نگرفت.
مولاوردی تصریح کرد: هم اکنون هیچ نسخه ای از این 32 جلد گزارش در مرکز وزارت کشور و یا معاونت امور زنان در دسترس ما نیست.
وی توضیح داد: همزمان با این پژوهش 32 نسخه ای، بررسی خشونت خانگی در پنج استان و شهرستان کشور شامل سیستان و بلوچستان، کردستان، بوشهر، گلستان و اسلام‌شهر انجام شد و عملا با همین هدف، موضوع بررسی شد.  که البته یافته های این گزارش هم، اکنون در دسترس نیست.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در واقع زمانی که این گزارش‌ها به اتمام رسید، همزمان با پایان دولت اصلاحات بود و کمیته ملی امحای خشونت هم در انتظار دریافت این یافته‌ها، عملا تا آن زمان کار خاص و برنامه‌ای را انجام نداده بود.
وی تاکید کرد: با پژوهش هایی که انجام شده در واقع اکنون نیازی به پژوهش مجدد و صرف وقت و هزینه و تعریف طرح مجدد وجود ندارد، بلکه باید تلاش شود نسخه ای از طرح ملی انجام شده را به دست آورد و پس از آن به تحلیلی جامع از این وضعیت و نحوه مقابله با خشونت علیه زنان و کاهش آن برسیم. ما در این مرحله به فراتحلیل یا تحلیل تحلیل‌ها نیاز داریم.

 


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 3 دی 1393
نظرات()   
   
آخرین پست ها

بیانیه شماره 5 انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق ، علوم سیاسی و زبان ها خارجی..........دوشنبه 4 خرداد 1394

فراخوان تحریریه نشریه سکوت. (شماره ۲)..........شنبه 19 اردیبهشت 1394

معرفی نشریات برتر اولین جشنواره میان استانی نشریات دانشجویی(استان های خراسان رضوی،شمالی،جنوبی،گلستان و مازندران) در مشهد مقدس..........شنبه 19 اردیبهشت 1394

تبریک به نشریه سکوت..........جمعه 18 اردیبهشت 1394

مناظره سیاسی ، مذاکرات هسته ای و نقش آن در توسعه سیاسی کشور..........جمعه 28 فروردین 1394

دیدار راهگشا با حجت السلام سید هادی خامنه ای..........دوشنبه 17 فروردین 1394

بیانیه حمایت از تفاهم سیاسی در مذاکرات هسته ای (شماره 3)..........دوشنبه 17 فروردین 1394

بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت های دهم و یازدهم..........یکشنبه 26 بهمن 1393

رسالت انسان های بزرگ تغییر واقعیت های پوشالی جامعه است..........دوشنبه 29 دی 1393

همایش دانشجویی «جهان عاری از خشونت علیه زنان» ..........سه شنبه 2 دی 1393

انجمن اسلامی دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان های خارجه..........دوشنبه 1 دی 1393

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic